Złomowanie auta dokumenty – Jakie formalności należy dopełnić?

Auta bardzo wyeksploatowane i nienadające się już do użytku, które na swoim liczniku mają wiele tysięcy przejechanych kilometrów, należy zezłomować. Aby czynność ta była przeprowadzona zgodnie z przepisami, warto wybrać odpowiednią stację demontażu, która zajmuje się złomowaniem pojazdów. Warto zasięgnąć informacji w kilku miejscach, jakie są proponowane stawki za wrak auta.

Złomowanie auta dokumenty – co należy ze sobą zabrać?

W momencie, kiedy oddajemy pojazd na złomowisko, powinniśmy okazać takie dokumenty jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu lub kartę pojazdu. Trzeba również upewnić się, że auto przeznaczone do kasacji posiada czytelny numer VIN. Sprawdzona stacja demontażu pojazdów to taka, która posiada zezwolenie Marszałka Województwa.

Może się zdarzyć, że stacja będzie chciała pozyskać podzespoły ze złomowanego przez ciebie auta. W takim przypadku warto podpisać umowę kupna- sprzedaży. Dokumenty świadczące o tym, że pojazd został zezłomowany, powinny być wydane w trzech kopiach. Dla stacji demontażu, dla ciebie oraz do urzędu, aby móc wyrejestrować auto.
W momencie wyrejestrowania auta trzeba przedstawić w urzędzie takie dokumenty jak dowód osobisty, rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, a także tablic rejestracyjne. Ważne jest również potwierdzenie polisy OC oraz zaświadczenie ze stacji demontażu. Masz na to 30 dni od momentu zezłomowania swojego auta.

Co z ubezpieczeniem po zezłomowaniu pojazdu?

Po wszystkim, gdy już twój pojazd został zezłomowany, a ty masz dokument wystawiony przez stację demontażu, możesz ubiegać się o zwrot kosztu polisy od ubezpieczyciela. Kwota, jaką możemy uzyskać, jest proporcjonalna do ilości dni, jakie pozostały do końca polisy. Gdy zezłomowaliśmy pojazd na 4 miesiące przed zakończeniem polisy OC, należy się nam zwrot 1/3 kwoty całego ubezpieczenia.

Pamiętajmy, że ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty składki, której nie wykorzystaliśmy. Gdy chcemy ubiegać się o zwrot składki, najpierw musimy przedstawić dokument potwierdzający wyrejestrowanie pojazdu lub jego zezłomowanie.
Bez względu na okoliczności, w jakich został zezłomowany nasz pojazd, należy się zwrot z ubezpieczenia. Nawet gdy nasze auto uległo szkodzie w przypadku zdarzenia na drodze. Większość społeczeństwa nie wie, że ma taką możliwość. Często kwota zwrotu z ubezpieczenia jest większa niż kilkanaście złotych.

Nie płacimy za coś, co nie jest już w użyciu i zostało oddane do demontażu.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Postaramy się odpowiedzieć na każde z nich.

Darmowa wycena

+48 666 116 110

Szybki kontakt!
+
Wyślij!