Wypowiedzenie OC – złomowanie pojazdu

Ukochane auto, które było z tobą przez ładne kilka, a nawet kilkanaście lat. Twoje oczko w głowie, które teraz musisz zezłomować, ponieważ jest już tak wysłużone, że przyszedł na nie kres. Jako właściciel pojazdu możesz go zezłomować w każdej chwili. Zastanawiasz się, czy wypowiedzenie OC – złomowanie pojazdu to pojęcia wiążące? Oczywiście, że tak, ponieważ w tym momencie kończy się żywot twojego auta, a ono staje się już tylko mieszanka złomu. Pamiętaj, że nie ma znaczenia, iż twoja polisa OC jest jeszcze ważna ponad pół roku. Za zezłomowane auto, które nie nadaje się już do dalszej eksploatacji, ubezpieczyciel powinien zwrócić ci niewykorzystaną składkę OC.

O czym należy pamiętać, aby otrzymać zwrot kosztów polisy?

Najważniejsze, o czym powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu, oddając je do stacji demontażu to dopełnienie wszystkich formalności oraz zaświadczenie o jego zezłomowaniu. Niezbędne ono będzie przy wyrejestrowaniu auta w Wydziale Komunikacji. To samo dotyczy ubiegania się o zwrot składki OC. Aby ubezpieczyciel mógł zwrócić nam niewykorzystaną składkę OC, musimy przedstawić mu zaświadczenie świadczące o wyrejestrowaniu auta, szkodzie całkowitej lub jego zezłomowaniu.

Polisa za nasze auto musi zostać wstrzymana w momencie, gdy wyrejestrujemy nasz pojazd. Ponieważ jako właściciel pojazdu, który już nie istnieje, nie masz obowiązku opłacać dalej składki OC.

W momencie oddania auta na złom warto pamiętać o tym, aby było ono w miarę kompletne. Chodzi tutaj przede wszystkim o wagę wraku. Ponieważ w dowodzie rejestracyjnym istnieje punkt dotyczący wagi pojazdu. W momencie jego zezłomowania nie może on ważyć mniej niż 90% jego wagi zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli zdarzy się, że pojazd będzie dużo lżejszy, stacje demontażu mogą zażądać od nas dopłaty za każdy brakujący kilogram.

Nie daj się oszukać! Pamiętaj, że zawsze za złomowanie auta możesz odzyskać składkę OC.

Warto mieć również na uwadze fakt, aby w żadnym przypadku nie dać się nabrać na zagrywki złomiarzy. W momencie sprzedaży auta za bezcen, zamiast je zezłomować, możesz nie odzyskać już niewykorzystanej składki OC tylko nabywca. Najwięcej osób narażonych na takie manipulacje jest wśród ludzi w podeszłym wiek. Ponieważ to one zazwyczaj opłacają składkę OC z góry i nie chcąc niepotrzebnych kłopotów, sprzedają swoje wraki za bardzo niską kwotę. Tym samym osoba będąca już właścicielem pojazdu, oddając go na złom, właśnie w tym przypadku może ubiegać się o zwrot składki OC.

Dlatego tak ważne jest, aby nasz pojazd, który nie nadaje się już do użytku zezłomować na stacji demontażu, która ma wszystkie niezbędne pozwolenia na prowadzenie takiej działalności. Tylko wtedy dostaniemy stosowne zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu i będziemy mogli ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki OC.

Darmowa wycena

+48 666 116 110

Szybki kontakt!
+
Wyślij!