Jak przebiega złomowanie auta?

Czyż nie każdy z nas posiada w swoim gospodarstwie domowym, chociaż jedno auto, czasami nawet dwa lub więcej? Ponieważ w dzisiejszych czasach samochody można nabyć w atrakcyjnych cenach, często na jedną osobę przypadają nawet dwa pojazdy. Nic w tym dziwnego, auta są tańsze i bardziej dostępne. Jednak może się zdarzyć, że w przypadku kolizji drogowej lub bardzo dużego zużycia pojazdu będziemy musieli go zezłomować i ulegnie on całkowitej kasacji. Jak zatem zrobić to prawidłowo?

Jak przebiega złomowanie auta w stacji demontażu?

Nie każdy z nas dokładnie wie, jak przebiega i na czym polega procesji kasacji pojazdu, dopóki sam nie będzie musiał tego zrobić. Samo złomowanie auta nie jest procesem skomplikowanym, ale warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Aby złomowanie auta było opłacalne, jest tylko kilka przypadków, w których możemy oddać nasz pojazd do stacji demontażu. Dotyczy to między innymi sytuacji, w której nasz pojazd uległ poważnej kolizji, a ubezpieczyciel potwierdził szkodę całkowitą. Gdy pojazd ma już dużo lat, a jego stan techniczny nie pozwala na dalsze eksploatowanie. Jak również w przypadku, gdy składka OC przewyższy realną kwotę za pojazd.

Aby zatem nasz pojazd został zezłomowany prawidłowo i zgodnie z prawem musi przejść cały proces kasacji. Powinniśmy udać się do stacji demontażu pojazdów, która posiada zezwolenie Marszałka Województwa. Następnie w stacji demontażu musimy okazać wszystkie niezbędne dokumenty potwierdzające, że jesteśmy właścicielem pojazdu. To nasz dowód osobisty, karta pojazdu i dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne pojazdu i aktualne, opłacone ubezpieczenie auta.

Pojazd musimy dostarczyć do stacji demontażu osobiście. Gdy nasze auto nie nadaje się już do jazdy, powinniśmy wynająć lawetę i na niej dostarczyć auto. W stacji demontażu może się również okazać, że kilka sprawnych elementów i części z naszego pojazdu stacja będzie chciała od nas odkupić. Pamiętajmy, że profesjonalna stacja demontażu nie powinna od nas pobierać żadnej opłaty za zezłomowany pojazd. Wyjątek stanowić będzie sytuacja, w której auto będzie dużo lżejsze niż jego waga wpisana w dowodzie rejestracyjnym.

Jakie dokumenty powinniśmy otrzymać ze stacji demontażu?

Gdy proces kasacji zostanie zakończony i przebiegnie pomyślnie, dostaniemy dokument potwierdzający zezłomowanie pojazdu w 3 egzemplarzach. Jeden dla stacji demontażu, drugi dla nas jako właściciela auta, a trzeci do Wydziału Komunikacji. To właśnie tu będzie nam on potrzebny do wyrejestrowania auta. Mamy na to aż 30 dni od momentu kasacji pojazdu.

Ostatnim etapem, który nam pozostanie w całym procesie zezłomowania pojazdu, jest poinformowanie o fakcie ubezpieczyciela. Z dokumentem potwierdzającym kasację naszego pojazdu musimy udać się do niego w celu odzyskania niewykorzystanej składki OC.

Cały proces związany ze złomowaniem auta nie jest niczym skomplikowanym, warto tylko pamiętać o kilku ważnych szczegółach, a wszystko przebiegnie sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Darmowa wycena

+48 666 116 110

Szybki kontakt!
+
Wyślij!